Rok szkolny 2015/2016

Rok szkolny 2014/2015

Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów 2015

W dniach 12-13 czerwca 2015 w Wejherowie odbyły się Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Wzięło w nich udział dwóch uczniów naszej szkoły: Michał Lipski z kl III D oraz Michał Idzikowski z kl IIC. Był to ich pierwszy start w mistrzostwach i zakończył się dużym sukcesem. Michał Lipski zajął VII pozycję w klasyfikacji końcowej, uzyskał tytuł laureata mistrzostw, voucher na kurs carvingu II stopnia, profesjonalne noże do rzeźbienia w warzywach i owocach oraz książki do carvingu.

Michał Idzikowski zajął XVII lokatę zdobywając książki instruktażowe do carvingu.

O tytuł mistrza Polski Junorów ubiegało się 26 uczestników z różnych stron Polski.

Serdecznie gratulujemy naszym Michałom  i życzymy dalszych sukcesów w trudnej sztuce carvingu.

Opiekunami naszych uczniów są nauczyciele: Krystyna Brzezicka, Jolanta Krześlak i Edyta Cieślak

Kamil Piotrowski uczeń kl. II B w półfinale Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy przepis kulinarny

W marcu 2015 r. rozpoczęła IV edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty regionalne zorganizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polską Izbę Produktu Regionalnego w Warszawie. Warunkiem uczestnictwa było zgłoszenie przepisu kulinarnego na dowolną potrawę zawierającą produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność; Chronione Oznaczenie Geograficzne. Praca musiała stanowić autorskie dzieło uczestnika konkursu. Trzy zespoły uczniów naszej szkoły przygotowały następujące prace konkursowe:

Kamil Piotrowski uczeń kl. II B - Galaretki z białego wina z Karpiem Zatorskim w piance z wiśni Nadwiślanki, z musem z bryndzy podhalańskiej, zielonego groszku z nutą mięty oraz musem z marchwi i mango z nutą imbiru Julia Krawceniuk i Mikołaj Augustyniak uczniowie z kl. IE -Kaszę jaglaną z miodem kurpiowskim o trzech smakach: truskawki kaszubskiej i cynamonu, oscypka i suski sechlońskiej oraz imbiru z mango i miętą z czekoladowymi sosami z nutą chilii i chrzanu i chipsem imbirowym. Arkadiusz Nyczaj i Bartosz Wrzesiński z kl IE -Placki z bobu i bryndzy podhalańskiej w chrupkich migdałach z musami: czerwonym z wiśni nadwiślanki, pomarańczowym z papryki i kremowym z cytryny.

Spośród 70 zgłoszeń zakwalifikowano do półfinału 10 prac. Praca Kamila znalazła się na 3 miejscu listy półfinałowej. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opiekun: Małgorzata Węglewska

KAMIL STRZESZEWSKI ZWYCIĘZCĄ MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU!

Calvados Nouvelle Vogue International Trophies to międzynarodowy konkurs barmański organizowany przez francuską organizację IDAC w normandzkim mieście Deauville. Każdego roku Polskę reprezentuje trzech barmanów w kategoriach: Student, Profesjonalista i Dziennikarz. W tegorocznej edycji, która odbyła się w dniach 29 – 31 marca, w polskim teamie znalazł się uczeń naszej szkoły Kamil Strzeszewski. W lutym Kamil wygrał polską edycją konkursu, dzięki czemu mógł reprezentować Polskę w międzynarodowym finale. Kamilowi w wyjeździe towarzyszyli: Wojciech Urbański (barman profesjonalny), Magdalena Winiarska (barmanka dziennikarka) oraz Piotr Dziadkowiec i Dariusz Kosiorek (barmani ze Stowarzyszenia Polskich Barmanów).

Zadaniem konkursowym uczestników było skomponowanie i wykonanie drinka na bazie calvadosu, inspirowanego jednym z pięciu filmów związanych z Normandią: „Kobieta i mężczyzna”, „Parasolki z Cherbourga”, „Coco Chanel”, „Nietykalni”, „Frenchmen”. Wspólnie z Kamilem wybraliśmy film „Nietykalni”, który opowiada o przyjaźni zamożnego niepełnosprawnego Francuza z aroganckim chłopakiem z nizin społecznych. I tak, po wielu próbach, powstał drink łączący wykwintny calvados z puree z mango, sokiem marchwiowym, sokiem z cytryny i syropem spicy. Drink nazwaliśmy Fleurs pour Eleonor, czyli Kwiaty dla Eleonory – kobiety, którą milioner – bohater filmu darzył szczególnym uczuciem. Nazwa została podkreślona dekoracją w postaci bukietu kwiatów.

Podczas konkursu Kamil najpierw rozwiązał test na temat calvadosu, a następnie, podczas przygotowania drinka, opowiadał jury o kompozycji swojego drinka i inspiracji filmem. Było to najtrudniejsze zadanie z uwagi na konieczność posługiwania się językiem angielskim. I tu szczególne podziękowania dla Pani Aleksandry Horodeckiej – Wójcik, która wspomogła Kamila w przygotowaniu prezentacji. Ponadto wykonanie drinka podlegało bardzo skrupulatnej ocenie technicznej, zaś sam drink ocenie degustacyjnej. Wyniki konkursu okazały się być uwieńczeniem bardzo dobrego przygotowania i świetnego występu Kamila. Ciężka praca przyniosła Kamilowi sukces. Kamil zajął I miejsce, wyprzedzając reprezentantów Wielkiej Brytanii i Łotwy. Jest jednocześnie pierwszym w historii naszej szkoły barmanem, który zdobył złoty medal na międzynarodowym konkursie.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, już niestety pozaszkolnych, niebawem bowiem Kamil skończy naszą szkołę.

Opiekun: Klaudia Balcerowska

Izabela Stefańska laureatką XIX Wojewódzkiego Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowadniają, że mogą odnosić sukcesy nie tylko w konkursach zawodowych. 26 marca 2015 r. w Pałacu Poznańskiego odbył się finał XIX Przeglądu Twórczości Artystycznej Uczniów Szkół Zawodowych. Celem konkursu jest propagowanie działań artystycznych młodzieży, takich jak twórczość literacka, plastyczna czy fotograficzna.

Organizatorem Przeglądu jest Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych nr 9, zaś patronami są m.in. Prezydent Miasta Łodzi, Wojewoda Łódzki oraz Łódzki Kurator Oświaty.

W tym roku w konkursie wzięło udział 186 uczniów z 39 szkół zawodowych z całego województwa łódzkiego. Uczennica naszej szkoły – Izabela Stefańska z kl. 3 c technikum zajęła II miejsce w kategorii „Twórczość literacka” za wiersz pt. „Ulotność czasu”. Jest to tym większy sukces, że Iza została laureatką tego konkursu po raz drugi z rzędu.

Opiekunem Izy była p. Monika Markowska.

Wyniki konkursu "Ja Przedsiębiorca"

Sprawozdanie z Konkursu "Ja Przedsiębiorca".

ARSENAŁ PAMIĘCI 2015

Już po raz kolejny, odbył się finał ogólnopolskiego konkursu historycznego „Arsenał Pamięci”. Podobnie, jak w latach ubiegłych nie zabrakło na nim Gastronomika.
Małgorzata Kogucka, uczennica kl. III d technikum przygotowała pracę konkursową, poświęconą swojemu wujkowi – działaczowi „Solidarności”. Pracę doceniło jury, przyznając wyróżnienie „Primus inter pares”.
Finał konkursu odbył się 20 marca w Pałacu Poznańskiego. Uroczystość prowadził pomysłodawca i organizator konkursu hm. Krzysztof Jakubiec., wśród zaproszonych gości byli: wojewoda łódzki, łódzki kurator oświaty i przedstawiciele środowisk kombatanckich.
Recenzentem konkursowych prac była p. Barbara Wachowicz, która w krótkim podsumowaniu, zacytowała fragment pracy naszej uczennicy. Małgosia otrzymała pamiątkowy dyplom, tableta i nagrody książkowe. Opiekę merytoryczną nad pracą sprawowała p. Zofia Wrześniewska.

I miejsce w konkursie barmana w XVI Małopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych

6 – 7 marca 2015r. w Zespole Szkół Gastronomicznych nr 1 w Krakowie odbyła się XVI edycja Małopolskiego Konkursu Szkół Gastronomicznych. Konkurs skierowany był do uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski, ponadto gościnnie wzięli w nim udział uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół z zagranicy – ze Słowacji, Niemiec i Francji. Motywem przewodnim tegorocznych zmagań było hasło „Nowohucki tygiel kulinarny”, które realizowane było w trzech konkursach: kucharskim, barmańskim i kelnerskim. Naszą szkołę w konkursie barmana reprezentował Kamil Strzeszewski z klasy IVa. Zadaniem uczestników zmagań barmańskich było skomponowanie soft fancy long drinka „Spotted Nowa Huta” na bazie syropów Monin i sporządzenie ich w trzech porcjach. Kamil wykonał drinka blenderowanego ze świeżego mango, miąższu marakuji, syropu spicy i soku z cytryny. Jury techniczne oceniało wykonanie drinków wg karty oceny International Bartenders Association, zaś jury degustacyjne oceniało smak, zapach i wygląd napojów.

Drink Kamila zdobył serca członków jury degustacyjnego i został oceniony bardzo wysoko, dodatkowo Kamil uzyskał bardzo wysoką ocenę techniczną. W sumie zdobył 112 punktów i przewagą aż 6 punktów wygrał konkurs!

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Opiekun: Klaudia Balcerowska

KAMIL STRZESZEWSKI ZWYCIĘZCĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU BARMAŃSKIEGO CALVADOS NOUVELLE INTERNATIONAL TROPHIES 2015

2 lutego 2015r. w Krakowie odbył się ogólnopolski konkurs barmański Calvados Nouvelle International Trophies 2014, którego celem było wyłonienie uczestników międzynarodowej edycji tego konkursu we Francji. W zmaganiach wzięło udział 27 uczniów szkół gastronomicznych oraz 31 barmanów profesjonalistów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Barmanów. Uczniowie startowali w kategorii Młody Talent , zaś zawodowi barmani w kategorii Barman Profesjonalny.

Naszą szkołę w konkursie reprezentował Kamil Strzeszewski z klasy IVa. Zadaniem uczestników – juniorów było skomponowanie long drinka na bazie Calvadosu, likierów i syropów Monin oraz soków Tymbark. Zawodnicy sporządzali swoje napoje w czterech porcjach. Dodatkowym utrudnieniem było przygotowanie dekoracji w formule open space, czyli pod czujnym okiem jurorów oraz widzów i w ograniczonym czasie (10 minut). Jury techniczne składało się wyłącznie z doświadczonych Master Bartenderów SPB, który oceniali technikę wykonania zgodnie z obowiązującymi zasadami pracy konkursowej na międzynarodowych zawodach barmańskich. W jury degustacyjnym zasiedli również barmani stowarzyszeni w SPB oraz osoby związane z branżą gastronomiczną, którzy wspólnie oceniali smak, zapach i wygląd napojów metodą włoską. Dodatkowo uczniowie mieli blind test syropów Monin, który polegał na rozpoznaniu 6 syropów na podstawie barwy, aromatu i smaku. Kamil przygotował long drinka "Fleurs pour Eleonor ", o następującej recepturze:

35 ml Calvados Chateau de Breuil
15 ml Puree Mango MONIN
15 ml Syrop Spice MONIN
50 ml sok marchwiowo-jabłkowy TYMBARK
25 ml sok z cytryny

Nasz reprezentant wykonał drinka otrzymując 31 punktów za technikę (na 32 możliwe). W ocenie degustacyjnej otrzymał równie wysokie noty oraz dodatkowe punkty za poprawnie wykonany blind test.

W ostatecznej klasyfikacji Kamil Strzeszewski zajął PIERWSZE MIEJSCE!
Kamil będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu 29 – 31 marca 2015r. w Deauville we Francji.

Opiekun: Klaudia Balcerowska

„Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2014”

5 grudnia 2014 roku w Centrum Techniki Kulinarnej w Warszawie odbyła się szósta edycja Konkursu Sztuki Kulinarnej „Kuchnia Polska w Tradycji Świąt Bożego Narodzenia 2014”.
Uczennice: Paulina Kopera i Karolina Adamiec z kl. IIIF zakwalifikowały się do finału konkursu.
Zadaniem uczestników było wykonanie zakąski o charakterze wigilijnym z sandacza, kurek i soczewicy oraz wykwintnego dania głównego z indyka, bakalii i kapusty czerwonej oraz zadanie technicznego polegającego na rozdrabnianiu warzyw - black box- trzema wylosowanymi technikami spośród sześciu:
concasse, julienne, vichy, chiffonade, brunoise, noisettes.
Paulina z Karoliną wykonały:
zakąska: Ceviche z siekanego sandacza z soczewicą ze smażonymi kurkami i pesto z zielonej pietruszki
danie główne: Polędwiczki z indyka w mchu z zielonej pietruszki z sosem morelowym podane z puree z czerwonej kapusty, fondantami z ziemniaków i słonym karmelem
Pomimo, że uczennice znalazły się poza podium, zdobyte doświadczenie zaowocuje w kolejnych konkursach

Opiekunowie konkursu: Anna Błyskal, Małgorzata Węglewskap

Organizatorzy konkursu: Zespół Szkół Gastronomicznych im. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie firma Dora Metal – producenta] urządzeń i mebli gastronomicznych, przy wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni.

MONIN CUP JUNIOR 2014

4 grudnia 2014r. w Warszawie po raz drugi odbył się konkurs barmański Monin Cup Junior. Naszą szkołę w konkursie reprezentował Kamil Strzeszewski z klasy IV a technikum. Zadaniem konkursowym było skomponowanie receptury i wykonanie 4 porcji mocktailu na bazie produktów Monin. Kamil wykonał napój z syropu jałowcowego i ogórkowego, sou z cytryny i wody gazowanej. Zajął 14 miejsce, zdobywając wysoką ocenę za wrażenie wizualne napoju.
Relacja video z konkursu

Zdjęcia z konkursu
Opiekun: Klaudia Balcerowska

MOTYWY ANTYCZNE W ARCHITEKTURZE ŁÓDZKIEJ

Uczniowie Gastronomika zbierają laury nie tylko w konkursach związanych ściśle z przyszłym zawodem. Kilkunastu naszych uczniów pod kierunkiem p. prof. Anety Jamiałkowskiej-Pabian uczestniczyło w corocznym

Międzyszkolnym Konkursie

o nazwie

MOTYWY ANTYCZNE W ARCHITEKTURZE ŁÓDZKIEJ,

który został zorganizowany przez nauczycieli XXIV LO im. M. Curie - Skłodowskiej w Łodzi przez panią prof. Dorotę Żuchowską i pana prof. Jacka Radzikowskiego. Nasi uczniowie pokonali ponad 50 uczestników, a ich prace okazały się lepsze od ponad 100 zgłoszonych przez konkurentów z innych łódzkich szkół ponadgimnazjalnych. Nasi laureaci to:
Eliasz Bończak I nagroda
Martyna Popiel III nagroda
Alicja Wlazeł wyróżnienie
Wręczenie nagród odbyło się w dniu 2.12.14 r. o godz. 12.00 w gmachu XXIV LO w Łodzi. Gratulujemy.

Nasza szkoła zdobyła Grand prix roku szkolnego 2014/2015 w konkursie „Kuchnia polska na Mazowszu”

Kasia Uszyńska, Kamil Piotrowski, Roksana Szynczewska zostali zwycięzcami VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Gastronomicznego „Kuchnia Polska na Mazowszu 2014” organizowanego przez Zespół Szkół Spożywczo-Gastronomicznych w Warszawie ul. Komorska 17/23 oraz Stalgast Sp. z.o.o. przy wsparciu i pomocy merytorycznej Szefów Kuchni, Mistrzów Kelnerskich i absolwentów szkoły.
28. 11 2014r. odbył się finał konkursu. 12 zespołów szkolnych (zakwalifikowanych do finału spośród 40) rywalizowało w dwóch kategoriach : kulinarnej (organizowanej pod patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni według zasad regulaminowych (WACS) World Association of Chefs Societies) i kelnerskiej (organizowanej pod patronatem Akademii Kelnerskiej Grzegorza Górnika).
Zespół kucharzy z naszej szkoły: Kasia Uszyńska i Kamil Piotrowski z kl. II B zajęli I miejsce wykonując zakąskę Anchois z karmelizowanym jabłkiem, galaretką z buraka, kiszonym ogórkiem i ziemniakiem w puszystej śmietanie i danie główne Schab karkowy duszony z cydrem jabłkowym podany z sosem żurawinowym, zielonymi pampuchami i puree z dyni i chrzanu. Roksana Szynczewska z kl. IV E zdobyła II miejsce w konkursie kelnerskim rozwiązując teoretyczny test wiedzy zawodowej, nakrywając stół w improstylu oraz przygotowując koktajl bezalkoholowy „Pinacolada Vergine”. Łączny wynik naszej ekipy szkolnej w konkursach kulinarnym i kelnerskim był najwyższym w klasyfikacji ogólnej i szkoła zdobyła najwyższą nagrodę Grand Prix „Kuchnia polska na Mazowszu” roku szkolnego 2014/2015.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naszym uczniom!
Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem nauczycielek:
I. Wolskiej, K. Balcerowskej (konkurs kelnerski), M. Węglewskiej (konkurs kulinarny)

BARMANIA 4

11 listopada 2014r. w łódzkim Book Art. Museum odbyła się czwarta edycja konkursu barmańskiego dla zawodowych barmanów Barmania, organizowanego przez Agencję Cateringowo – Artystyczną "Długi Stół" oraz Kawiarnię & Klub Scenografia.
Do udziału w konkurencji klasycznej zgłosiło się 20 uczestników z całej Polski, w tym uczeń naszej szkoły: Kamil Strzeszewski z klasy IV a. W eliminacjach, zadaniem uczestników było sporządzenie 1 porcji napoju mieszanego typu short drink własnej kompozycji w kategorii before dinner. Zmagania barmanów oceniało jury techniczne i degustacyjne, w tym aktualny Mistrz Świata w barmaństwie klasycznym – Wojciech Urbański. Naszemu reprezentantowi umiejętności i opanowanie pozwoliły zakwalifikować się do finałowej szóstki. W finale uczestnicy losowali surowce, z których następnie musieli przygotować trzy porcje napoju typu long drink. Niestety trudna formuła zmagań finałowych sprawiła, że Kamil nie zdołał pokonać zawodowych i doświadczonych barmanów i znalazł się poza podium. Organizatorzy nie podali całkowitej klasyfikacji, nie znana jest zatem lokata Kamila. Samo jednak pokonanie wielu zawodowych barmanów i zakwalifikowanie się do finału jest już ogromnym sukcesem i motywacją do dalszej pracy.
Opiekun: Klaudia Balcerowska

Podczas Nocy Świętych (31. października) w łódzkiej Archikatedrze ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży pod nazwą: Oblicza Kościoła łódzkiego. W drugiej edycji tego konkursu wzięło udział kilkudziesięciu fotografów amatorów. Napłynęło ponad 150 zdjęć z całego terenu województwa łódzkiego.

Agata Adamocha –uczennica klasy III te zajęła pierwsze miejsce za zdjęcie zatytułowane : „Modlitwa przy kapliczce Matki Bożej Różańcowej”. Nagrodę wręczył Agacie ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki. Starania uczennicy wspierały: pani prof. Ewa Adamczyk, katecheta- Iwona Wodzisławska-Luniak.

Wyróżnienie dla Kamila Piotrowskiego ucznia kl. II B w Ogólnopolskim Konkursie na najlepszy przepis kulinarny

W czerwcu 2014 r. rozpoczęła III edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty regionalne zorganizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Polską Izbę Produktu Regionalnego w Warszawie. Warunkiem uczestnictwa było zgłoszenie przepisu kulinarnego na dowolną potrawę zawierającą produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność; Chronione Oznaczenie Geograficzne. Praca musiała stanowić autorskie dzieło uczestnika konkursu. Kamil Piotrowski uczeń kl. II B przygotował Comber z jagnięciny podhalańskiej w chrupkiej pistacji i wędzonym boczku wieprzowym na puree z batatów z bryndzą podhalańską i olejem rydzowym z fantazyjną sałatką z truskawką kaszubską. Spośród 60 zgłoszeń zakwalifikowano do półfinału 11 prac. Praca Kamila znalazła się na 4 miejscu listy półfinałowej. 11 października 2014 odbył się finał, w którym nasz uczeń otrzymał wyróżnienie.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów

Opiekunowie: Małgorzata Węglewska Anna Błyskal

II miejsce w konkursie kulinarnym "Tradycyjne smaki regionu"

IV edycja konkursu odbyła się dnia 3 października na terenie Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego (Hali EXPO-ŁÓDŹ) w Łodzi, podczas targów Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej Natura Food 2014. Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy polegał na przygotowaniu receptury na danie główne oraz przystawkę z wykorzystaniem w potrawach co najmniej 60% produktów wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych z województwa łódzkiego; drugi na przygotowaniu autorskich potraw, podczas trwania targów.

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się cztery dwuosobowe zespoły z naszej szkoły:

Krzysztof Wlazło i Mateusz Sobczak kl. IVC Justyna Wirowska kl. IVC i Daniel Borkowski kl. IVA Karolina Adamiec i Paulina Kopera kl. IIIF Milena Fidelus i Katarzyna Fijałkowska kl. IIIE

II miejsce zajęli: Krzysztof Wlazło i Mateusz Sobczak za przygotowanie zakąski: Kozi ser z Eufeminowa w łowickich powidłach śliwkowych z orzechem włoskim topionym w miodzie z Doliny rzeki Mrogi, chipsem z wędzonki szadkowskiej, rosą leśnego sosu, zaskoczone puszystą pianą na bukiecie sałat dania głównego: Pieczona gęś owsiana marynowana w powidłach śliwkowych, majeranku i tymianku podana na puree z dyni z jabłkami i leśnym sosem.

Pozostałe drużyny otrzymały wyróżnienia, dyplomy oraz cenne nagrody

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów
Opiekunowie konkursu: Małgorzata Węglewska, Anna Błyskalbr
Organizatorem Konkursu jest Urząd Marszałkowski w Łodzi