Rok szkolny 2016/2017

DZIEŃ OTWARTY W GASTRONOMIKU

30 marca 2017 r, odbył się w naszej szkole tzw. Dzień otwarty. Samorząd Uczniowski, jak co roku pełnił dyżury przez cały dzień, przedstawiciele SU witali gości, oprowadzali ich po szkole, odpowiadali na pytania, dotyczące przyjęcia do szkoły, zajęć zawodowych i udziału w projektach unijnych. Dodatkowo odwiedzający nas goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną nt. szkoły oraz krótki filmik o gastronomiku autorstwa naszego zeszłorocznego absolwenta.

Pierwszy raz na Dniu otwarty wykorzystaliśmy też ulotki, które zaprojektowała Weronika Skonieczko z kl. 3 c ZSZ. Dzięki współpracy ze szkolnym warsztatem, który przygotował kawiarenkę, nasi goście mogli skosztować szkolnych wypieków i napić się kawy, przygotowywanej przez uczniów z kursu baristycznego.

OSTATKI i MAM TALENT

Tradycyjnie już, w ostatni dzień karnawału w szkole zrobiło się kolorowo i wesoło. Tego dnia odbyły się 2 konkursy: Mam Talent i przebierańcy. Oba oceniało jury pod przewodnictwem p. dyr. Małgorzaty Gosławskiej.
Za najlepiej przebraną klasę uznano III A technikum, która oprócz wspaniałych strojów, przygotowała też całe przedstawienie nt. ostatkowych zwyczajów i wróżb oraz klasę III F technikum i ich gigantyczne winogrono.
Kolejne miejsca zajęły klasy: I A (kowbojski taniec), I B (Francuzi), I D (101 dalmatyńczyków)

W konkursie młodych talentów, oprócz popisów wokalnych, mogliśmy oglądać też pokazy iluzjonistów.
I miejsce ex equo zajęli: Natalia Kowalczyk ( śpiew) i Wiktor Schmidt (iluzjonista)
II miejsce ex equo: Weronika (śpiew) i Wiktor Marczakowski (iluzjonista)
Wyróżnienia: Julia Kolmaga (recytacja) i Katarzyna Koziróg (śpiew)

Imprezę przygotował SU we współpracy z kl. II F i p. prof. Moniką Markowską

SZLACHETNA PACZKA 2016

Już po raz drugi, z inicjatywy SU, nasza szkoła przystąpiła do akcji Szlachetna Paczka. W tym roku przygotowywaliśmy paczki dla wielodzietnej rodziny i dla samotnej pani, której marzeniem było otrzymanie tortu.

W kupowanie i przygotowywanie paczek zaangażowało się bardzo dużo klas: I A, I B, I C, I F, II A, II B, II C, II D, III A, III C, IV D i IV E. Dodatkowo 2 kartony pełne jedzenia przygotował szkolny warsztat a pudło pełne żywności i kosmetyków zgromadzili także nauczyciele w pokoju nauczycielskim. W sumie do siedziby Szlachetnej Paczki zawieźliśmy 22 kartony, wypełnione żywnością, artykułami higienicznymi, ubraniami, butami i zabawkami.

Uczniowie z klasy III C, którzy zadbali o spełnienie marzenia p. Elżbiety osobiście zawieźli jej tort, upieczony przez Izę Frontczak. Bezcenne było zobaczyć uśmiech i wzruszenie na jej twarzy.

Mamy nadzieję, że pokazaliśmy wspólnie, że warto pomagać!

SEJMIK UCZNIOWSKI

30 listopada odbył się coroczny sejmik uczniowski, czyli spotkanie przedstawicieli wszystkich klas z dyrekcją i kierownictwem szkoły. Uczniowie zgłaszali swoje propozycje, dotyczące zmian w szkole, m.in. możliwości wykorzystania szkolnego radiowęzła, czy modernizacji niektórych sprzętów w salach technologicznych. Ze względu na duże zaangażowanie uczniów w szkolne sprawy, p. dyr. M. Gosławska i SU chcą, by sejmiki odbywały się co najmniej 2 razy w roku.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH – 14. 10. 2016 Dzień Edukacji Narodowej

W piątek, 14 października, z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej odbyło się uroczyste ślubowanie dla uczniów z klas pierwszych technikum i ZSZ. Uroczystość przygotował, jak co roku, Samorząd Uczniowski. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar a następnie zaprezentowali okrzyki, promujące ich klasy. Wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali odblaskowe opaski, które trafiły do szkoły dzięki p. prof. Piotrowi Płaczkowi – tak, by nasi uczniowie byli widoczni na drodze i bezpiecznie docierali do szkoły i do domu.

14 października to popularny Dzień Nauczyciela, dlatego była to również okazja do złożenia życzeń gronu pedagogicznemu – w imieniu wszystkich uczniów zrobili to tegoroczni maturzyści. Samorząd przy współpracy ze szkolnym warsztatem przygotował słodki poczęstunek: ciasto i kawę.

Rok szkolny 2015/2016

SEJMIK UCZNIOWSKI 2016

W czwartek, 3 marca odbył się coroczny sejmik uczniowski, czyli spotkanie przedstawicieli wszystkich klas z dyrekcją i kierownictwem szkoły.

Na sejmiku obecni byli także przedstawiciele Rady Rodziców, opiekunki SU i szkolny pedagog. W czasie 2 – godzinnego spotkania p. dyr. Małgorzata Gosławska odpowiadała na pytania uczniów, dotyczące spraw wychowawczych, obowiązującego regulaminu, problemu palenia przez uczniów papierosów. Ten temat wzbudził szerokie zainteresowanie przedstawicieli klas – co rodzi nadzieję na włączenie się uczniów do walki z palaczami.

W imieniu szkolnego warsztatu wypowiadała się p. Renata Błoch – zastępca kierownika, która wyjaśniała uczniom sposób odbywania praktyk na terenie szkoły.

Kilka pytań dotyczyło spraw administracyjnych, których rozwiązanie dyrekcja powierzyła p. kierownikowi (m.in.. zakup nowych drzwi do toalety, zainstalowanie zamków, czy regularne uzupełnianie papieru w toaletach). Na koniec uczniowie mieli okazję zadać dodatkowe pytania, które pojawiły się w trakcie spotkania. Głos zabrała też przedstawicielka Rady Rodziców, która opowiedziała o swoich doświadczeniach w pracy w restauracji.

Mam talent w Ostatki

W ostatni wtorek karnawału, tradycyjnie już w naszej szkole, odbył się konkurs na najlepiej przebraną klasę a następnie szkolna edycja „Mam talent”

W przebierańcach wzięło udział 8 klas. Jury, pod przewodnictwem p. dyrektor Małgorzaty Gosławskiej przyznało I miejsce klasie II a technikum, która zaprezentowała zlot czarownic i czarodziejów.

Poza tym jury doceniło także klasy: III b technikum – rolników i klasę I a technikum – świat bajek.

W czasie pokazu młodych talentów z gastronomika mogliśmy wysłuchać występów wokalnych. Do konkursu zgłoszono 5 piosenek:

I miejsce ex equo – Zuzanna Chałubińska z II d i Weronika Aleksandrowicz, Michał Wróblewski z I F
II miejsce – Natalia Kowalczyk z III c
III miejsce – Dawid Dzikowski z 3 b ZSZ
Wyróżnienie - Daniel Gajewski (IV b), Przemek Ciesionik i Konrad Obiedziński (IV c)

Nagrody (odtwarzacze mp 3 i pen drive’y) ufundował Samorząd Uczniowski.

"...tego się nie robi kotu."

W grudniu 2015 roku Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę karmy dla bezdomnych psów i kotów przebywających w schronisku dla zwierząt. Uczniowie okazali się wielką ofiarnością, przynieśli suchą karmę, puszki, ciepłe koce i poduszki dla porzuconych zwierzaków. W nagrodę otrzymali dodatnie punkty z zachowania. Wszystkie dary zostały przekazane do Schroniska Dla Zwierząt w Łodzi, przy ulicy Marmurowej. Dostaliśmy od schroniska piękne podziękowanie.

SZLACHETNA PACZKA 2015

Jak co roku w grudniu, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, organizowane są akcje charytatywne, mające na celu wsparcie potrzebujących przed świętami.

W tym roku gastronomik zgłosił się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna paczka” i wziął pod opiekę rodzinę 5-letniego Alanka. Klasy: I A, I D, I F, II A, III B i IV B TG oraz 3 b ZSZ zamiast prezentów mikołajkowych dla siebie przygotowały ogromne paczki z jedzeniem, kosmetykami, zabawkami, ubraniami dla potrzebującej rodziny. Do akcji włączyli się także nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy również przynieśli rzeczy do skompletowania paczki.

W piątek, 12 grudnia, grupa uczniów z klas, które przygotowywały paczkę, pod opieką p. prof. Zofii Wrześniewskiej i p. prof. Marcina Idczaka, zawiozła 10 przygotowanych pudeł, pełnych świątecznych prezentów, do siedziby „Szlachetnej paczki” w gmachu łódzkiej TV.

SU dziękuję wszystkim darczyńcom za zaangażowanie i wielkie serce!!!

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

7 października odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Opiekunowie SU zorganizowali wybory pośrednie. 33 elektorów (po jednym z każdej klasy TG i ZSZ) oddało swoje głosy na kandydata, którego popierała klasa każdego elektora. Po przeliczeniu wyników przez dotychczasowych przewodniczących SU, potwierdzono nowy skład Rady SU:

przewodnicząca: Justyna Wilińska, II a
zastępcy: Jakub Skopiak, II f, Piotr Wadowski, II a
Opiekunowie SU liczą na ciekawe pomysły i owocną współpracę:)

Skład rady: przewodnicząca: Justyna Wilińska
zastępcy: Jakub Skopiak i Piotr Wadowski

DZIEŃ OTWARTY 2015

W piątek, 13 marca, odbył się w naszej szkole dzień otwarty. Gimnazjaliści i zainteresowani goście mogli odwiedzić gastronomik, zwiedzić szkołę. Samorząd Uczniowski przez cały dzień dyżurował, witając gości, wyznaczeni uczniowie oprowadzali po szkole, udzielali wszelkich informacji nt. obowiązujących u nas zasad.
Jednocześnie atrakcjami tego dnia był finał konkursu dla gimnazjalistów „Gastronomia Francji” i sesja, podsumowująca konkurs nt. racjonalnego żywienia.
Na stoisku SU można było natomiast podziwiać ozdoby świąteczne, przygotowane przez naszych uczniów, kupić świece Caritas (w ramach wielkanocnej akcji charytatywnej) oraz babeczki, upieczone przez uczennicę z kl. I a. Dochód z ich sprzedaży zasilił konto SU.

Konkurs na NAJŁADNIEJSZĄ PALEMKĘ WIELKANOCNĄ oraz NAJCIEKAWSZĄ PISANKĘ

Samorząd Szkolny zorganizował konkurs na NAJŁADNIEJSZĄ PALEMKĘ WIELKANOCNĄ oraz NAJCIEKAWSZĄ PISANKĘ

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w trakcie Dnia Otwartego 13 marca 2015.

Nagrodzeni autorzy prac, którzy otrzymali + 30 punktów:
Przemysław Ciesionik III C
Dominik Kupisz III C
Aleksandra Piaseczna I B
Laura Jarzębowska
Justyna Wilińska
Marzena Kaźmierczak
Katarzyna Stępień IB
Sobkiewicz I F
Adrian Dopieralski 1b ZSZ
Agata Adamocha III E

MAM TALENT 2015

Konkurs organizowany przez Samorząd Szkolny odbył się 17 lutego 2015, na 5 godzinie lekcyjnej,w sali gimnastycznej. Konkurs jest doskonałą okazją dla uzdolnionych uczniów do pochwalenia się talentem i zaprezentowania swoich możliwości społeczności szkolnej. W konkursie brały udział osoby indywidualne oraz zespoły, w sumie 6 uczestników. Zwyciężczyni I miejsca otrzymała zestaw do robienia czekolady, zwycięzcy II i III miejsca książki. Wszyscy otrzymali dodatnie punkty z zachowania oraz słodycze.

I miejsce zdobyła Anna Klamut kl. IE śpiewając piosenkę „Świat się pomylił” Patrycji Markowskiej
II miejsce zdobyła Natalia Kowalczyk kl. IIC śpiewając piosenkę ”Take me to Church” Hozier
II miejsce zdobył zespół: zdobył zespół : Zuzanna Chałubińska kl.ID, Władysław Hamny IC, Przemysław Borowski IVC śpiewając piosenkę „Zanim pójdę”

Wyróżnienie zdobyli:
- Marcin Cywiński i Jakub Hańćka kl.IIIE śpiewając piosenkę ”You’re going down” Sick Puppies
- Ciesionik Band kl.IIIC śpiewając piosenkę ”I love rock’n’roll”
- Tomasz Lenczewski kl.IVC recytując wiersze własnego autorstwa.

PRZEBIERANCE KLASOWE

17 lutego 2015 na 5 godzinie lekcyjnej w sali gimnastycznej Samorząd Szkolny zorganizował konkurs najciekawszych przebierańców karnawałowych. W konkursie na najbardziej oryginalne przebranie uczestniczyły klasy, w których przebrali się wszyscy uczniowie. Udział brało 11 klas, zwycięzcy wygrali dzień wolny z wychowawcą, klasy które zdobyły II i III miejsce dzień bez pytania, wszyscy uczestnicy otrzymali dodatnie punkty z zachowania.

Zwycięzcy: I miejsce klasa IVE, która przebrała się za pracowników pogotowia ratunkowego II miejsce klasa IIIE, która przebrała się za dalmatyńczyki II miejsce klasa IA, która przebrała się za postacie z ”Dziewczynki z zapałkami” III miejsce klasa IVD, która przebrała się za księży

Pozostałe klasy biorące udział w konkursie : klasa IIC, która przebrała się za duchy klasa IIF, która przebrała się za gunkoty klasa IIE, która przebrała się za Hogwart klasa IF, która przebrała się za Polaków na wakacjach klasa IE, która przebrała się za koty, klasa IIIF, która przebrała się za gangsterów klasa IVC, która przebrała się za postacie różne

PRZEDŚWIĄTECZNE AKCJE CHARYTATYWNE

W grudniu, jak co roku, uczniowie gastronomika wzięli udział w akcjach charytatywnych, zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski. Z inicjatywy p. Aleksandry Horodeckiej, przez cały miesiąc zbierano karmę i rzeczy dla zwierząt ze schroniska. Prowadzeniem akcji na terenie szkoły i dostarczeniem zebranych rzeczy, zajęli się uczniowie kl. IV a technikum.
W ramach współpracy z Caritasem, SU przyłączył się do „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom”. W tej akcji, uczniowie kl. I a z p. Danuta Kolad sprzedali 40 świec, z których dochód w części trafi do najbardziej potrzebujących dzieci, w części zasili budżet SU gastronomika. Wsparcia przy sprzedaży udzieliła także p. Lucyna Białek.
Natomiast uczniowie klas: III b i IV c technikum, pod opieką wychowawców: p. Zofii Wrześniewskiej i p. Marcina Idczaka już kolejny raz przygotowali świąteczne paczki, które tym razem trafiły do podopiecznych Domu Dziecka z ul. Bednarskiej w Łodzi. Zamiast corocznych prezentów klasowych, uczniowie złożyli się i za zebrane pieniądze zakupili kosmetyki, maskotki i słodycze, które 18 grudnia delegacja z kl. III b wraz z nauczycielami zawiozła do wybranej placówki.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Na 16 listopada przypadł Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji Samorząd Uczniowski i Komisja Wychowawcza zaplanowały działania, mające na celu ukazanie, ile zła niosą za sobą postawy nietolerancji wobec odmiennych religii, narodowości, kultur.
Uczniowie klas IV e i IV f przygotowali prezentacje multimedialne, które mogą posłużyć wychowawcom do wykorzystania na GW.
Na zaproszenie p. Zofii Wrześniewskiej, 18 listopada, do szkoły przybyli obcokrajowcy, mieszkający w Łodzi. W spotkaniu wzięli udział obywatel Etiopii, Hiszpanii i Turcji. Opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce, o tym, jak wygląda życie w ich krajach, co smakuje im najbardziej z polskiego jedzenia. W spotkaniu wzięli udział przewodniczący i przedstawiciele wszystkich klas. Spotkanie prowadzone było w 2 językach: angielskim i francuskim. Tłumaczeniem zajęły się p. prof. Aleksandra Supernak i p. prof. Małgorzata Czyżyk.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH I DZIEŃ NAUCZYCIELA

14 października, w dniu Święta Komisji Edukacji Narodowej, tradycyjnie odbyło się w naszej szkole ślubowanie klas pierwszych.
W uroczystości wzięli udział uczniowie wszystkich klas pierwszych: 6 klas technikum i 3 klas ZSZ. Reprezentanci każdej klasy składali ślubowanie na sztandar. Przygotowali też plakaty, poświęcone patronowi szkoły, czyli I Armii Wojska Polskiego.
Po części oficjalnej, każda klasa zaprezentowała wierszyk - okrzyk, promujący profil i szkołę. Była to okazja do integracji wśród pierwszoklasistów i pokazania swoich talentów artystycznych. Kontynuując obyczaj sprzed roku, ślubowanie złożyli też wychowawcy I-szych klas. Obiecywali swoim wychowankom dbać o porządek, miłą atmosferę i wspólne przezwyciężanie szkolnych trudności.
Święto to znane jest wszystkim jako Dzień Nauczyciela dlatego też akademia stała się okazją do złożenia życzeń Radzie Pedagogicznej i przekazania podziękowań na ręce Dyrekcji. Jak co roku, przyjemność ta przypadła uczniom klas kończących, którzy wręczyli kwiaty. Dla wszystkich pracowników szkoły Samorząd Uczniowski przygotował słodki upominek.

PRZEBIERAńCY 2014

27 lutego, czyli w tłusty czwartek odbył się w naszej szkole konkurs na najlepiej przebraną klasę. Liczyła się pomysłowość i zaangażowanie wszystkich uczniów z klasy. Do rywalizacji przebierańcy przystąpili na 6 godzinie lekcyjnej, kiedy to prezentowali się w sali gimnastycznej przed jury w składzie: p. dyrektor Małgorzata Gosławska, p. dyrektor Agnieszka Lipska i p. pedagog Lucyna Białek.

Ostatecznie miejsca w konkursie ukształtowały się następująco:

I miejsca – kl. II b – diabły + anielski wychowawca?
II miejsce - IV e – horror class i II c – Smerfy + Smerfetka
III miejsce – III a – chłopaki na plaży i III e – krasnoludki

Oprócz tego mogliśmy obejrzeć scenkę: „Sorry, taką mamy służbę zdrowia” w wykonaniu kl. II e i ślub, na który zaprosiła klasa II f. Ostatkową tradycję podtrzymali także uczniowie kl. II d (pacjenci szpitala) i kl. I b (postacie z bajek)

APEL PORZ¡DKOWY

W środę, 19 lutego odbył się apel porządkowy, podsumowujący I semestr. Pani dyrektor Agnieszka Lipska zapoznała uczniów z wynikami klasyfikacji. Przedstawiła najlepsze klasy pod względem średniej ocen oraz frekwencji a także listę wszystkich klas, które zajęły kolejne miejsca w tych zestawieniach.

Apel był także okazją do wręczenia nagród i dyplomów dla tych uczniów, którzy brali udział w szkolnych konkursach, organizowanych w I semestrze. Nauczyciele przedmiotów zawodowy podsumowali XL Wystawę Stołów Okolicznościowych, nagradzając uczniów w kategorii: najlepszy stół okolicznościowy, najlepszy stół niekonwencjonalny, najlepszy deser, potrawa jednego talerza oraz najlepszy barman szkoły. Dyplomy odebrali także laureaci XVII Przeglądu Twórczości Artystycznej Szkół Zawodowych, konkursu historycznego o Janie III Sobieskim oraz najlepszy anglista szkoły.

SEJMIK UCZNIOWSKI

W piątek, 21 lutego, odbył się coroczny Sejmik Uczniowski, czyli spotkanie przedstawicieli wszystkich klas z Dyrekcją i Kierownictwem szkoły, opiekunami SU oraz pedagogiem. Spotkanie, podobnie jak w latach ubiegłych, było okazją do przedstawienia przez uczniów problemów i spraw, związanych z funkcjonowaniem szkoły. Przedstawiciele SU sformułowali 20 pytań, na które odpowiadała p. dyrektor Małgorzata Gosławska oraz p.kierownik administracyjny i kierownictwo szkolnego warsztatu. Uczniowie pytali o planowane w szkole remonty, realizację projektu budowy wielofunkcyjnego boiska oraz prosili o uzupełnienie niektórych sprzętów do pracowni technologicznych i zakupu nowych strojów sportowych dla uczniów, reprezentujących szkołę w zawodach.

Pomagamy samotnym matkom

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, w grudniu, na terenie naszej szkoły, zorganizowano akcję zbierania darów dla podopiecznych Domu Samotnej matki przy ul. Broniewskiego w £odzi. W akcję szczególne zaangażowały się 3 klasy: II b i III c, które zamiast gwiazdkowych prezentów dla siebie, zebrały środki, za które zakupiły środki do pielęgnacji dzieci i niemowląt oraz kl. I c, która razem ze swoją wychowawczynią p. prof. Beatą Kicińską - Kokotek zebrała najwięcej darów spośród innych klas w szkole.

W środę, 18 grudnia, uczniowie pod opieką p. prof. Zofii Wrześniewskiej i p. prof. Marcina Idczaka, pojechali do ośrodka na Broniewskiego, by przekazać zgromadzone rzeczy.

W podziękowaniu otrzymaliśmy pełno ciepłych słów: "Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać. Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie. Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody, wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń"

DZIEń OTWARTY - 22 MARCA 2013

22 marca 2013 r. w ZSG odbył się "Dzień otwarty". Samorząd Uczniowski odpowiadał za organizację tego przedsięwzięcia. Wyznaczeni uczniowie z kl. II, III i IV TG oraz z II TU oprowadzali gości po szkole, udzielali wszelkich informacji nt. szkolnego życia, zasad rekrutacji, potrzebnych badań.

Dodatkowo, na prośbę SU, uczniowie przygotowywali wielkanocne koszyki które stały na wystawie w czasie "Dnia otwartego". Dodatkową dekoracją i jednocześnie reklamą szkoły i umiejętności naszych uczniów była dekoracja, wykonana przez szkolnych mistrzów carvingu z kl. IV d. A szkolna biblioteka udostępniła stare kroniki szkolne, które upamiętniają różne uroczystości i imprezy z gastronomika.

Dyżur z ramienia SU sprawowały opiekunki: p. prof. Aleksandra Supernak, p. prof. Aleksandra Horodecka i p. prof. Zofia Wrześniewska oraz p. prof. Lucyna Białek.

W ciągu całego dnia gastronomik odwiedziło blisko 150 osób. Wszyscy zwiedzający wpisywali się do księgi pamiątkowej.

ZBIÓRKA U¯YWANYCH ZABAWEK

Z inicjatywy SU już drugi raz odbyła się na początku lutego zbiórka używanych zabawek.

Akcja była wynikiem apelu Szkoły Podstawowej nr 152 z £odzi, która w ten sposób wspiera najbiedniejsze dzieci z terenu Polesia. Za pośrednictwem p. prof. Zofii Wrześniewskiej, do SP 152 trafiły 3 worki zabawek, zebrane wśród uczniów gastronomika. Akcję wsparli także nauczyciele z naszej szkoły.

MINI TARGI EDUKACYJNE

31 stycznia wzięliśmy udział w III mini targach edukacyjnych "Gimnazjum. I co dalej?". Znale¼liśmy się tam na zaproszenie Gimnazujm nr 3 w £odzi. Gastronomik reprezentowała delegacja SU pod opieką p. prof. Zofii Wrześniewskiej. Kamil Bartczak w stroju kucharza oraz Mateusz Ozga w stroju kelnera (obaj z III a TG) wyróżniali się spośród uczniów z innych szkół zawodowych. Uczniowie z ostatniej klasy gimnazjum mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda nauka w naszej szkole, w jakich zawodach kształcimy.

Nasi uczniowie udzielili także wywiadu dla TV TOYA, w którym reklamowali naszą szkołę.

Gastronomik dla WO¦P

W poniedziałek, 14 stycznia 2013, Samorząd Uczniowski prowadził na terenie szkoły zbiórkę pieniędzy w ramach XXI finału Wielkiej Orkiestry ¦wiątecznej Pomocy. Uczniowie klasy III e zbierali datki, które w tym roku mają pomóc noworodkom i seniorom. Udało się zebrać 155 zł., które zostały przelane na konto fundacji Jurka Owsiaka jako: dar łódzkiego gastronomika dla WO¦P. • ¦wiąteczna zbiórka dla dzieci ze świetlicy "Aniołkowo"

 • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, na prośbę p. prof. Zofii Wrześniewskiej klasy II c i III f TG zorganizowały przedświąteczną akcję zbierania artykułów szkolnych dla dzieci ze świetlicy środowiskowej.

  Przez 2 tygodnie uczniowie Gastronomika przynosili książki, artykuły papiernicze, kredki, kolorowanki za które mogli otrzymać punkty dodatnie z zachowania.

  Dodatkowo uczennice z klasy III f upiekły ciasta i pierniczki, które także trafiły do biednych dzieci a kl. I b TG do świątecznej paczki dołożyła czekolady i inne łakocie.

  W czwartek, 20 grudnia uczniowie kl. II c i przedstawiciele kl. I b pod opieką p. prof. Aleksandry Izydorczyk, p. prof. Marcina Idczaka i p. prof. Zofii Wrześniewskiej pojechali do świetlicy, działającej przy Kościele oo. Jezuitów w £odzi.

  Na wyjątkową pochwałę zasługują uczniowie klasy II c, którzy zrezygnowali z prezentów mikołajkowych dla siebie i zaoszczędzone pieniądze postanowili przeznaczyć na zakup gier planszowych dla potrzebujących dzieci. Prezenty dołożyli do worka, który zawie¼liśmy do "Aniołkowa".

  W czasie spotkania nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania świetlicy środowiskowej. Spędzili też czas z jej podopiecznymi, grając w ping-pnga i trambambulę.

 • Sprzedaż świec Caritas

  Już trzeci raz Samorząd Uczniowski przyłączył się do akcji Caritas "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom 2012". Za pośrednictwem p. prof. Elżbiety Ludwiczak i p. prof. Zofii Wrześniewskiej do szkoły trafiło kilkadziesiąt świec, które następnie uczniowie kl. IV a TG sprzedawali swoim kolegom i koleżankom z innych klas.

  Akcja miała na celu uwrażliwienie uczniów gastronomika na potrzeby innych i wsparcie najbiedniejszych w okresie przedświątecznym.

  W sprzedaży świec pomagała swoim wychowankom p. prof. Lucyna Białek, która kierowała całą akcją.

 • "Góra gorsza"

  Corocznie Samorząd Uczniowski przyłącza się do ogólnopolskiej akcji zbierania miedziaków. "Góra gorsza" organizowana jest przez PCK a zebrane fundusze, pomagają najbiedniejszym.

  Z tej okazji w pierwszym tygodniu grudnia 2012 uczniowie kl. I e TG, pod opieką p. prof. Aleksandry Supernak zbierali pieniądze na terenie szkoły.

 • Wspólne zdjęcie • Dzień otwarty w Gastronomiku

  W piątek, 30 marca 2012, w ZSG odbył się „Dzień otwarty” dla uczniów gimnazjów, chcących rozpocząć naukę w naszej szkole.

  Samorząd Uczniowski przez cały dzień dyżurował, by odwiedzający nas goście mogli obejrzeć szkołę, dowiedzieć się więcej o gastronomiku. Wyznaczeni przez SU uczniowie oprowadzali chętnych, pokazywali im pracownie technologiczne, szkolny warsztat, opowiadali o tym, co dzieje się w szkole.

  Goście mogli też obejrzeć pamiątkowe kroniki, które na prośbę SU, wypożyczyła szkolna biblioteka.

  Na pytania rodziców przez cały dzień, odpowiadały także p. prof. Aleksandra Horodecka i p. prof. Zofia Wrześniewska. Dyżur przy stanowisku SU pełniła także p. prof. Lucyna Białek.

  Specjalnie dla odwiedzających nas gości, uczennice z kl. II f, pod okiem p. prof. Iwony Kowalczyk, przygotowały prezentację multimedialną, która promowała szkołę. Można ją było obejrzeć w specjalnie przygotowanej do tego sali.

  Na stanowisku samorządu, wyłożono księgę wpisów, gdzie w ciągu jednego dnia, udało się zebrać ponad 180 wpisów od uczniów i całych klas z gimnazjów z £odzi, Zgierza, Pabianic, Kurowic, Lutomierska i Szadku. • „OSTATKI”

  We wtorek, 21 lutego 2012 r., w ostatni dzień karnawału, z inicjatywy SU, odbył się konkurs na najlepiej przebraną klasę.

  Jury w składzie: p. dyrektor Małgorzata Gosławska, p. dyrektor Agnieszka Lipska, opiekunowe SU: p. prof. Aleksandra Horodecka, p. prof. Aleksandra Supernak i p. prof. Zofia Wrześniewska, oceniało kreatywność, wkład pracy włożony w przygotowanie strojów oraz zaangażowanie całej klasy.

  Najbardziej pomysłowe okazały się klasy:

  I a TG („starsze panie”), II a TG (Jezioro łabędzie”), IV e TG (piraci) i IV f TG (rycerze) Nagrodą dla wyróżnionych jest dzień wolny z wychowawcą. Pozostałe klasy otrzymały punkty z zachowania i dzień bez pytania.

 • Rywalizacja klas

 • W styczniu zakończyła się rywalizacja klas pierwszych, prowadzona od września przez Samorząd Uczniowski. Pierwszaki, co miesiąc oceniane były, pod kątem ich zaangażowania w życie szkoły (udział w akcjach charytatywnych, konkursy szkolne i pozaszkolne, udział w zawodach sportowych, frekwencja). W zmaganiach udział wzięło 6 klas technikum i 2 klasy szkoły zawodowej.

  Wyniki rywalizacji

  I miejsca i dzień wolny z wychowawcą - klasa I a technikum
  II miejsce i dzień wolny z wychowawcą - klasa I c technikum
  III miejsce i dzień bez pytania i kartkówek - klasa I e technikum
  wyróżnienie i dzień bez pytania - klasa I b ZSZ

 • Sprzedaż świec

 • Samorząd Szkolny, dzięki pośrednictwu p. Joanny Krawczyk, kolejny raz podjął współpracę z Caritasem.

  5-12 grudnia ogłoszony został TYGODNIEM WOLONTARIATU. Z tej okazji uczniowie kl. III a, pod nadzorem p. Lucyny Białek zajmowali się sprzedażą świec Caritasu "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom 2011"

  Mogli nabyć je zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Udało się sprzedać blisko 70 świeczek. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na świąteczną pomoc, jaką prowadzi Caritas Polska.

  Część środków ma być przeznaczona na działalność charytatywną szkoły. Dzięki tym funduszom możliwe będzie zorganizowanie paczek dla dzieci ze świetlic środowiskowych.

  Jednocześnie ruszyła zbiórka zabawek i artykułów szkolnych dla dzieci ze świetlicy środowiskowej.

  Za zbiórkę, z ramienia SU, odpowiedzialna jest kl. II d TG pod okiem p. prof. Katarzyny Zommer.

  Z ramienia samorządu nad obiema akcjami czuwała p. prof. Zofia Wrześniewska

 • Andrzejki

 • Z inicjatywy SU, kl. III f TG przygotowała prezentację multimedialną, poświęconą historii, tradycjom i obrzędom, związanym z Andrzejkami. Na pokaz, połączony z wróżbami, zaproszone zostały klasy I-sze, które pierwszy raz obchodzą Andrzejki w gastronomiku.

  Po prezentacji, uczniowie wzięli udział w tradycyjnych andrzejkowych wróżbach, takich jak lanie wosku. Chętni mogli też wylosować talerzyk, wskazujący, jaka czeka ich przyszłość, czy poznać imię osoby, z którą spędzą życie.

 • POLA NADZIEI 2011

 • Samorząd Uczniowski już kolejny raz podjął współpracę z Caritasem. Podobnie, jak w ubiegłym roku, także teraz przyłączyliśmy się do akcji Pola Nadziei. Jej celem jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych i rozszerzanie wiedzy na temat opieki paliatywnej i hospicyjnej nad ciężko chorymi i ich rodzinami.

  18 pa¼dziernika 2011 r. kl. I c technikum, pod opieką p. prof. Marcina Idczaka, zasadziła na szkolnej grządce cebulki żonkili.

  Wcześniej klasa zapoznana została z materiałami, dotyczącymi "Pól nadziei", uczniowie, których wyznaczono do sadzenia kwiatów, otrzymali pamiątkowe zakładki - ulotki informacyjne. Zespół Szkół Gastronomicznych jest kolejną z łódzkich szkół, która bierze udział w tej ogólnoeuropejskiej akcji, prowadzonej od 1998 r.
 • Wyboru Samorządu Uczniowskiego

 • W środę, 5.10.2011. kandydaci spotkali się z uczniami naszej szkoły. Na długiej przerwie odpowiadali na pytania, przedstawili swoją wizję szkoły. Następnie weszli do każdej klasy, prezentując pokrótce swój program, rozdając ulotki.

  W czwartek 6.10.2011., odbyły się wybory. Przedstawiciele SU zbierali głosy uczniów gastronomika. W głosowaniu wzięło udział 521 uczniów. Wyniki obliczono pod nadzorem opiekuna SU - p. Zofii Wrześniewskiej

  1. Karol Lubczyński - 171 głosów (33%)
  2. £ukasz Trzciński - 164 głosy (31 %)
  3. Tomasz Lorentowicz - 151 głosów (29%)
   głosy nieważne - 35 (7%)

  Nowym przewodniczącym Rady Samorządu Uczniowskiego został Karol Lubczyński z kl. II a TG

  przewodniczący Rady SU : Karol Lubczyński
  Rada SU: £ukasz Trzciński, Tomasz Lorentowicz

 • Wyboru Samorządu Uczniowskiego

 • W pa¼dzierniku 2011 odbędą się wybory przewodniczącego Rady Samorządu Uczniowskiego.

  Na stanowisko to kandydują:

  1. Tomasz Lorentowicz z kl. II c TG
  2. Karol Lubczyński z kl. II a TG
  3. £ukasz Trzciński z kl. II a TG

  Zapraszamy wszystkich uczniów Gastronomika do wzięciu udziału w wyborach!

 • Współpraca z Caritasem

  Samorząd Szkolny, dzięki pośrednictwu p. Joanny Krawczyk, kolejny raz podjął współpracę z Caritasem.

  Tym razem, z okazji ¦wiatowego Dnia Wolontariusza, przypadającego na 5 grudnia, uczniowie klasy II a technikum, pod okiem p. Lucyny Białek prowadzili sprzedaż świec Caritasu. Mogli nabyć je zarówno nauczyciele, j ak i uczniowie. Udało się sprzedać blisko 70 świeczek. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na świąteczną pomoc, jaką prowadzi Caritas Polska.

  Część środków ma być przeznaczona na działalność charytatywną szkoły. Dzięki tym funduszom możliwe będzie zorganizowanie paczek dla dzieci ze świetlic środowiskowych.

  Jednocześnie zbiórka połączona była z akcją informacyjną nt. wolontariatu. Jej celem było informowanie młodzieży, jak ważna jest praca wolontariuszy i jak dużo dobrego można zdziałać, angażując się w akcje charytatywne.

 • Powstanie listopadowe

  29 listopada, dokładnie 180 lat po wybuchu powstania listopadowego, z inicjatywy p.prof. Krystyny Barczak odbyła się w szkole inscenizacja, poświęcona temu narodowowyzwoleńczemu zrywowi.

  Uczniowie naszej szkoły wcielili się w role powstańców. Dzięki wypożyczonym przez p. Barczak kostiumom, w Gastronomiku pojawiły się damy i młodzi podchorążowie z bagnetami, wyglądający, jak ci, których można było spotkać w 1830 r. w Warszawie. Szkolnym powstańcom, wzywającym do walki, towarzyszyła melodia i słowa "Warszawianki", która zagościła tego dnia w naszym radiowę¼le. Dodatkowo rozdawano ulotki, przybliżające historię tego wydarzenia.

 • Sejmik uczniowski

  18 listopada 2010 Samorząd Uczniowski zorganizował sejmik, na którym uczniowie ZSP 4 mieli okazję poznać odpowiedzi na pytania dotyczące bieżących spraw i funkcjonowania szkoły.

  W spotkaniu wzięły udział panie dyrektor: p. Małgorzata Gosławska, p. Agnieszka Lipska i p. Zenobia Zielińska, pani pedagog Lucyna Białek, kierownik szkolnego warsztatu, p. Dorota Andrzejewska oraz opiekunowie SU: p. Aleksandra Supernak i p. Zofia Wrześniewska.

  Uczniowie mieli okazję dialogu z kierownictwem szkoły i wyjaśnienia nurtujących ich problemów.

 • Akcja SU i Caritas "Pola nadziei"

  Dzięki pośrednictwu p. prof. Joanny Krawczyk, która zgłosiła szkołę do ogólnopolskiej akcji, SU wziął udział w kampanii na rzecz Zespołów Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Archidiecezji £ódzkiej. Celem programu "Pola nadziei" jest:

  • uwrażliwianie na los osób cierpiących
  • przygotowanie młodzieży do pomocy chorym i cierpiącym
  • edukacja dotycząca opieki nad nieuleczalnie chorymi i ich rodzicam
  • pozyskiwanie środków finansowych na hospicjum

  Klasa I b technikum pod opieką p. prof. Anny Przybylskiej i p. prof. Zofii Wrześniewskiej zasadziła 17 pa¼dziernika 2010, 50 cebulek żonkili na trawniku przed szkołą.

  Każdy z uczniów, biorących udział w akcji, otrzymał zakładkę - ulotkę informacyjną, dotyczącą kampanii . Na godzinie wychowawczej zaprezentowano następnie funkcjonowanie programu "Pola nadziei", który narodził się kilkadziesiąt lat temu w Wielkiej Brytanii.

  Wiosną wolontariusze hospicjum Caritas przeprowadzą w szkole akcje edukacyjną a kwiaty, które wyrosną, staną się pretekstem do kwesty na rzecz nieuleczalnie chorych pacjentów hospicjów domowych.

 • Wybory na przewodniczącego SU

  9 czerwca 2010 odbędą się wybory na przewodniczącego SU. Wszyscy uczniowie będą mogli oddać swój głos na jednego z kandydatów:
  1. Ewelina Gierat, kl. II e TG
  2. Błażej Maciejewski, kl. I f TG
  3. Przemysław Szałczyński, kl. II f TG
 • Wielka Orkiestra ¦wiątecznej Pomocy

  12 stycznia 2010 Samorząd Uczniowski zorganizował akcję, wspierającą XVIII finał WO¦P. Dzięki pomocy warsztatu szkolnego, który przygotował 250 polukrowanych kruchych ciasteczek, przedstawiciele kl. I f (pod opieką p. prof. Kamili Nobis) zbierali pieniądze, które przekazane zostaną na pomoc dzieciom z chorobami onkologicznymi.

  Uczniowie ze wszystkich klas chętnie kupowali serduszka, wiedząc że pieniądze przekazane zostaną na ratowanie chorych. Ci, którzy nie mieli 1 zł. na ciasteczko mogli wrzucić dowolną kwotę, otrzymywali od przedstawicieli SU nalepkę - serduszko WO¦P.

  Z ramienia SU akcję przygotowała p. Zofia Wrześniewska

 • Akcja "Czerwona Wstążeczka"

  1 grudnia obchodzony jest ¦wiatowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji Samorząd uczniowski i wyznaczona do tego kl. II TU, przy współpracy ze szkolnym kołem PCK i p. prof. Grzegorzem Papiewskim, przygotowała kampanię informacyjną poświęconą metodom zapobiegania AIDS.

  Ulotki i plakaty przekazał szkole łódzki oddział PCK.

  Uczniowie prowadzili też akcję "Czerwona wstążeczka", w ramach której zbierano dobrowolne datki. Każdy, kto wspomógł i wrzucił coś do puszki, otrzymywał od przedstawicieli SU czerwona wstążeczkę.

  Zebrane pieniądze, przekazane zostaną do PCK.

  Z ramienia SU, akcję przygotowała p. Zofia Wrześniewska

 • Andrzejki

  30 listopada klasa II f technikum, przygotowała salon wróżb andrzejkowych.

  W zabawie udział wzięły wszystkie klasy 1-sze: technikum i szkoły zawodowej.

  Uczniowie z II f przygotowali zarówno tradycyjne wróżby z wosku i kart, jak i sami stworzyli wiele ciekawych zabaw, odsłaniających przyszłość.

  Opiekę i pomoc w przygotowaniu pracowni sprawowała p. prof. Anna Przybylska.

  Harmonogram wróżb andrzejkowych, w ramach planu pracy SU przygotowała Zofia Wrześniewska.

 • 20 listopada 2009 r. - dzień poświecony Konwencji Praw Dziecka

  Tekst do wglądu na http://www.hfhrpol.waw.pl/pliki/Konwencja_o_Prawach_Dziecka.pdf

  W piątek, 20 listopada przypadła 20. rocznica ustanowienia Konwencji Praw Dziecka. W związku z tym, nasza szkoła wzięła udział w akcji wspieranej przez UNICEF. Wszyscy uczniowie z klas pierwszych zapoznali się z tekstem deklaracji na godzinach wychowawczych a następnie przygotowali balony, na których wypisali ich zdaniem najważniejsze prawa dzieci.

  Wszystkie balony nadmuchano helem i punktualnie o 12. - podobnie jak w wielu szkołach (akcja miała charakter ogólnopolski) uczniowie wypuścili je. Pogoda sprzyjała przedsięwzięciu, balony pofrunęły po błękitnym niebie.

  Nad przeprowadzeniem akcji czuwała p. pedagog Lucyna Białek oraz opiekunki SU: p. Aleksandra Supernak, p. Monika Pawlak i p. Zofia Wrześniewska

 • Sejmik uczniowski

  W środę, 18 listopada odbył się sejmik uczniowski z udziałem pań dyrektor: Małgorzaty Gosławskiej, Agnieszki Lipskiej i Zenobii Zielińskiej. Na pytania uczniów odpowiadała także p. pedagog Lucyna Białek i p. kierownik Krzysztof Stocki.

  Uczniowie uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dotyczące organizacji zajęć szkolnych (m.in. kwestia zajęć w "hoteliku", spó¼nień na 1-szą godzinę lekcyjną, ze względu na dojazd spoza £odzi, zajęć na boisku szkolnym) oraz spraw, związanych ze sprawami gospodarczo - administracyjnymi szkoły (m. in. działalność radiowęzła, wyposażenia łazienek i toalet, kwestia bezpieczeństwa w szatni). Przedsatwiciele klas wystąpili też z własnymi propozycjami, dotyczącymi usprawnienia funkcjonowania szkoły.

  W sejmiku wzięły udział reprezentacje 21 klas technikum i szkoły zawodowej. Spotkanie zorganizowali opiekunowie SU, panie: Aleksandra Supernak, Monika Pawlak i Zofia Wrześniewska. Liczymy, że na kolejny sejmik w semestrze letnim przybędą samorządy z wszystkich 32 klas

 • 30 pa¼dziernika 2009 r. - kwesta na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej